Бразилія-найбільша держава Латинської Америки.

Бразилія-найбільша держава Латинської Америки. На півночі межує з Гайаною, Венесуелою, Суринамом, Французькою Гвіаною, на північному заході — з Колумбією, на заході — з Перу і Болівією, на південному заході — з Парагваєм і Аргентиною, на півдні — з Уругваєм. На сході омивається водами Атлантичного океану.
Назва країни походить від португальського brasa, що означає «жар, жар» (так португальці називали червоний сандал, який деякий час був головним предметом експорту з Бразилії до Європи).
Офіційна назва: Федеративна Республіка Бразилія.

Адміністративний поділ:

Держава розділена на 23 штати, один столичний округ і 3 федеральні території.
Форма правління: Республіка, з федеративним державним устроєм.
Глава держави: Президент, що обирається на 5 років.
Склад населення: Етнічні групи: білі — 53.9 %(португальці — 20 %; італійці — 14 %; іспанці — 8 %; німці — 6,6 %; араби — 5,3 %); мулати — 38,5 %; чорні — 6,2 %; азіати — 0,5 % ( японці тощо); індіанці — 0,43 % (тупі-гуарані, ж, араваки, кариби, пано та ін).
Так само є самбо (афро-індіанці) і пардо (коричневі) — їх кількість точно не відомо.
Державна мова: португальська. Також використовуються іспанська, німецька, італійська, японська , українська , англійська та індіанські мови.
Релігія: 73,6% — католики, 15,4% — протестанти, 1,3% — спіритуалісти, 0,3% — банту/вуду, 7,4% — атеїсти, 2% — інші.
127/220 В, 60 Гц.
Незважаючи на те, що 90% території країни знаходяться в тропічному поясі, більше 60% населення Бразилії проживає в зоні помірних температур, що формуються під впливом преобладющих висот, що дмуть з боку моря вітрів і фронтів холодного повітря.
У Бразилії представлені п’ять кліматичних типів: екваторіальний, тропічний, напівзасушливий, тропічний високогірний, і субтропічний. Для міст, розташованих на рівнинній місцевості, таких як Сан-Пауло, Бразиліа і Бело-Орізонте, характерні помірні температури середнє значення яких становить + 19 градусів.
Міста Ріо-де-Жанейро, Ресіфі і Салвадор, розташовані на узбережжі, характеризуються жарким кліматом, який пом’якшує тропічний вітер.
Субтропічний клімат південних міст, таких як Порто-Алегре і Курітіба, порівняємо з деякими регіонами США і Європи, де трапляються періодичні заморозки. Взимку в цьому поясі температура може опускатися нижче нуля.
Незважаючи на поширену думку про те, що в басейні Амазонки панує нестерпна спека, температура в цьому районі не перевищує + 32 градусів, а її середньорічне значення становить + 22-26 градусів при незначних сезонних коливаннях у найспекотніші і найбільш холодні місяці року.
Самий жаркий район Бразилії — це північно-схід. В період посухи, що триває з травня по листопад, температура повітря на північному сході підвищується до + 38 градусів. Порівняно з Амазонкою цей район Бразилії характеризується більш різкими сезонними коливаннями температур. Вздовж узбережжя Атлантичного океану від Ресіфі до Ріо-де-Жанейро середня температура коливається від + 23 до + 27 градусів.
На підвищених територіях в глибині країни температура знижується до + 18-23 градусів. На південь від Ріо-де-Жанейро відмінності між порами року стають більш виразними, а сезонні коливання температур — більш яскраво вираженими. В цьому районі країни середньорічне значення температур становить від + 17 до + 19 градусів.
Пори року в Бразилії розподіляються наступним чином:
Весна: з 22 вересня по 21 грудня.
Літо: з 22 грудня по 21 березня.
Осінь: з 22 березня по 21 червня.
Зима: з 22 червня по 21 вересня.
Бразилія розташована в Південній Америці і займає площу 8 547,4 тис. кв. км. Велика частина території знаходиться в Південній півкулі.
Бразилія на півночі межує із заморським департаментом Франції Гвіаною, Сурінамом, Гайаною, Венесуелою і Колумбією, на заході — з Перу; на південному заході — з Болівією, Парагваєм, Аргентиною та Уругваєм. На сході Бразилія омивається Атлантичним океаном. Довжина берегової лінії від кордону з Гвіаною до кордону з Уругваєм — 6840 км.
Основними рисами географії є басейн річки Амазонки і Бразильське плоскогір’я або плато. Плато займає більшу частину південно-східної половини країни. Висота плато від 300 до 900 метрів, у багатьох місцях її перетинають долини річок і невисокі гірські ланцюги.
Головні гірські ланцюги Бразильського плато — Сієрра-да-Мантикейра, Сієрра-до-Мар і Сієрра-Жераль. Їх висота зазвичай не перевищує 1200 метрів, однак окремі вершини піднімаються на висоту понад 2200 метрів (Піка-так-Бандейра — 2890 метрів і Надра-Аку — 2232 метрів).
Найбільші річки — Амазонка, Мадейра, Тапажос, Ріу-Негру, Парнаїба, Уругвай.
Басейн Амазонки, займає більше однієї третини території. Там переважають рівнини, а висота території рідко перевищує 150 м. Більшу частину басейну займають болота і затоплювані заплави, а також густі джунглі.
На півночі Амазонського басейну знаходиться гірська ланцюг — Гвіанське нагір’я — складається з Сієрра-Тумукумаке (висота до 850 м), Сієрра-Акарі (до 600 м) і Сієрра-Парима (до 1500 м). На кордоні з Венесуелою знаходиться найвища точка Бразилії — гора Піку-да-Небліна (3014 м).
Абсолютно особлива природна область Бразилії Пантанал (порт. болотиста місцевість) Вона розташована у верхів’ях річки Парагвай, майже в центрі Південної Америки. Це велика тектонічна западина, з півночі, сходу і південно-сходу обмежена обривами Бразильського плоскогір’я, а з заходу — схилами Болівійського нагір’я. Швидкі гірські річки, що стікають з Бразильського плоскогір’я, сповільнюють на низинній рівнині свій біг і широко розливаються в період літніх дощів, затоплюючи практично всю западину. В зимову посуху Пантанал — це мозаїка боліт, озер і ледь помітних блукаючих русел річок, солончаків, піщаних мілин і трав’янистих ділянок.
Рослинний і тваринний світ.
Різноманітність кліматичних поясів, разом з особливостями дренажної системи і грунту, відбилися на типі бразильської рослинності. У басейні Амазонки, а також уздовж атлантичного узбережжя з рясними опадами, що розкинувся тропічний ліс з розкішними широколистяними деревами, умовно розділяється на Амазонський і Атлантичний.
Тропічний ліс багатий різноманітними видами рослин: приблизно 3.000 різних рослин на площі 2,6 кв. км.
На рівнинах і плато східного узбережжя розташований напівзасушливий кліматичний пояс з помірними опадами і тривалими посушливими періодами. Тут переважає невисока рослинність, а в період посухи дерева скидають листя.
На північно-заході країни з полузасушливым кліматом переважає caatinga, характерним елементом якої є сухий чагарник і низькорослі дерева.
Велика частина центру Бразилії покрита сerrado — тип рослинності, який представляє собою дерева і чагарники, стійкі до посухи.
На півдні знаходяться соснові ліси Mata Araucaria, що займають Південне плоскогір’я. Рівнини, розташовані на рівні моря, вкриті пасовищами.
Заболочені землі Мату Гроссу, що займають на заході центральної частини країни 230.000 кв. км, вкриті високою травою, бур’янами і деревами. В період дощів грунт виявляється затопленою.
У Бразилії представлено 55 тис. з 250 тис. видів рослин, що існують в світі. У Бразилії налічується близько 250 тис. різновидів пальм, найбільше число в світі, 2,3 тис. видів орхідей і величезне число різних фруктів, зернових, коренеплодів і горіхів.
У Бразилії представлені 10% ссавців і плазунів, а також 17% всіх птахів, що існують в світі. Крім цього, у Бразилії живуть 55 різних видів приматів — найбільше число в світі. З дванадцяти типів ссавців тропічного поясу, що мешкають в західній півкулі, одинадцять водяться в Бразилії, причому їх кількість перевищує 600 видів. Сюди входять кілька різновидів сімейства котячих, такі як плямистий ягуар, і більш дрібні — пума, сукуарана, жагуарунди і оцелот. Серед інших ссавців зустрічаються лінивці, мурахоїди, тапіри, броненосці, дельфіни, капивары (річкові гризуни, досягають 66 кг ваги) і 30 видів мавп.
У Бразилії представлено найбільшу в світі різноманітність птахів — 1600 різних видів, включаючи папуг. Тут налічуються принаймні, 40 видів черепах, 120 — ящірок, 230 — змій, 5 — крокодилів, 331 вид земноводних і 1500 видів прісноводних риб. Біологами занесені в каталог близько 100.000 видів безхребетних, включаючи 70000 комах.
Амазонські джунглі являють собою найбільший тропічний ліс світу, займає площу 5,5 млн. кв. км, з яких 60% припадає на територію бразильських штатів Акрі, Амазонас, Пара, Мато-Гроссо і Мараньяо. Решта 40% покривають територію обох Гвиан, Сурінаму, Венесуели, Колумбії, Еквадору, Перу і Болівії.
Ліси Амазонки являють собою найбільший заповідник біологічних ресурсів світу, де зустрічаються 30 тисяч з 100 тисяч рослин, існуючих в Латинській Америці. Точно невідомо, скільки там мешкає видів тварин, але вчені оцінюють цю кількість між 800000 і 5 мільйонами, що складає від 15 до 30% усіх видів, що населяють планету.
Біологи занесли в каталог нові види прісноводних риб, в результаті чого тепер налічується близько 3000 різновидів риб в озерах і річках Амазонки. Серед типових риб регіону виділяються наступні: пираруку, найбільша прісноводна риба у світі, окремі екземпляри якої досягають 2 метри в довжину і 125 кілограмів ваги; тамбаки з сімейства карацидов, пожирачів фруктів, зуби яких з легкістю розгризають кісточки каучукового дерева і пальми жауари; і, нарешті, піранья.
Лють цієї кровожерливої риби часто перебільшується. Незважаючи на те, що зрідка піраньї вбивають тварин значних розмірів і навіть людей, їх поведінка визначається їх кількістю в навколишньому середовищі. У руслі великих річок і озер піраньї зазвичай не заподіюють шкоди, що купаються. Вони стають агресивними тільки при нестачі їжі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *